Як заощадити на "комуналці": держава компенсує 70% вартості нових вікон
Сайт "Сегодня.иа" з'ясовував, як можна купити вікно, котел або утеплити стіни зі знижкою 70%.
Хто може отримати кредит на енергозбереження
З 1 травня в Україні газ подорожчав на 91%. В результаті цього, як зазначають у Кабміні, тариф на опалення наступної зими можуть підвищити на 60-90%. Для того, щоб витрачати менше "блакитного палива", чиновники радять українцями всерйоз задуматися про енергозбереження.
Для цього в першу чергу необхідно замінити вікна та утеплити стіни. Державні програми "Теплий дім" і "Тепле житло" дозволяють зробити це зі знижкою до 70%.
Так, будь-який українець (або ОСББ) може звернутися в один з трьох банків ("Ощадбанк", "Укрексімбанку" або "Укргазбанк") з проханням надати кредит на заходи з підвищення енергоефективності: купити газовий котел, нові вікна, утеплити стіни. Частина кредиту компенсує держава, а другу частину можна гасити протягом 3-х років. У 2016-му році на такі кредити планують витратити близько 8 мільярдів гривень.
У Державному агентстві з енергоефективності кажуть, на даний момент програма діє на всій території України. Кількість кредитів, які беруть українці, зростає, і, як сподіватися в Кабміні, разом з цим знизиться і споживання газу.
"За рік сто тисяч сімей скористалися програмою І кожен місяць ми у нас на 30% збільшувалася кількість кредитів", – розповідає голова Госэнергоэффективносты України Сергій Савчук.
Експерти кажуть, 40% тепла "йде" з приміщення через вікна. Для того, щоб зберегти тепло в квартирі, варто встановити двокамерні склопакети.
"Потрібно всім будинком взяти кредит і виплачувати по місяцях. Із зростанням тарифів окупність таких витрат стає вище і вище. Для цього потрібно створити ОСББ і об'єднатися. Кредит витратити на встановлення теплового лічильника, утеплення будинку, заміни вікон, модернізації", – каже експерт Національного екологічного центру України з енергозбереження Ганна Шумейко.
Скільки вдасться зекономити
Для тих українців, які отримують субсидії, діє фіксована знижка – 70%. Так, наприклад, якщо нове вікно з установкою коштує 3 тисячі гривень, заплатити за нього доведеться всього 900 гривень.
Що потрібно знати про кредит на енергозбереження:
- Мінімальний розмір кредиту – 10 тисяч гривень, максимальний – 50
- Кредит дають на три роки
- Тим, хто не отримує субсидії, держава "погасить" 30% кредиту, субсидиантам – 70%
- Перший внесок – 10%
- Після того, як буде взято кредит, держава погасить свою частину через три місяці
За інформацією Національного екологічного центру України з енергозбереження, для ОСББ, яке встановило лічильники, поміняли вікна і утеплило стіни, "теплий кредит" окупить себе вже через п'ять років.
Як ще економити газ:
Правильно використовувати газову плиту. Експерт національного екологічного центру Максим Бабаєв радить, для того, щоб газова плита витратила менше газу, необхідно використовувати чисту посуд з плоским дном. Наліт на каструлі призводить до того, що для нагрівання її вмісту потрібно більше енергії.
Кроме того, языки огня не должны "облизывать" посуду. При этом Максим Бабаев отмечает, если есть необходимость готовить на большую семью: лучше приготовить один раз в семилитровой кастрюле, чем дважды в трехлитровой.
"Лучше всего следить за тем, чтобы пламя не заходило за края дня кастрюли, чтобы оно не "лизало" стенки кастрюли. Так мы будем нагревать просто воздух. Когда мы выбираем новую посуду, нужно смотреть, чтобы посуда была с плоским дном, а не закругленным", – рассказывает эксперт по энергосбережению.
Економити газ при нагріванні води. Щоб витрачати менше блакитного палива на підігрів води колонкою, варто встановити ричагові крани. Ричагові крани замість системи з двох вентилів і рукоятки дозволяють моментально відключати подачу води. Завдяки цьому, як каже Ганна Шумейко, за рік можна заощадити до 300 гривень.